Wyszukiwarka Google jest niekwestionowanym liderem zarówno na świecie, jak i w Polsce. Dzięki AdWords można wykorzystać ten fakt, wyświetlając jej użytkownikom reklamy dopasowane do wpisywanych przez nich fraz kluczowych.

W artykule naprzemiennie będzie wykorzystywane nazewnictwo Adwords oraz Ads, gdyż autor pamięta czasy kiedy usługa ta nazywała się inaczej – przyzwyczajenie 🙂

Ponadto AdWords to także ogromna sieć reklamowa, obejmująca ogromną ilość witryn korzystających z programu Google AdSense lub współpracujących z nim programów afiliacyjnych.

Wykorzystanie potencjału AdWords pozwala na szybkie wejście do czołówki w wynikach Google, sprawne zarządzanie budżetem, dokładne mierzenie rezultatów, możliwość precyzyjnego dotarcia do grupy docelowej oraz dostęp do ekosystemu Google wraz z wieloma przydatnymi narzędziami.

Natychmiastowe efekty i obecność w czołówce

Kampania AdWords stanowi w wielu przypadkach rozsądniejszą i bardziej opłacalną alternatywę (lub uzupełnienie) działań opartych o pozycjonowanie organiczne. Dla wielu popularnych słów kluczowych, które mają bardzo dużą konkurencję, uzyskanie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania Google może być bardzo kosztowne i długotrwałe.

W takim wypadku reklamy Google Ads okazują się znacznie szybszym i tańszym sposobem na pozyskanie nowych klientów.

Dodatkowo Google Ads w przeciwieństwie do pozycjonowania organicznego, może zostać wdrożone bez ponoszenia nakładów na optymalizację SEO kodu witryny internetowej oraz znajdujących się na niej treści. Reklamy natychmiast po stworzeniu i opłaceniu kampanii, pojawiają się w czołówce wyników i zaczynają generować kliknięcia oraz konwersję.

Dokładne ustalenie budżetu na kampanię reklamową

Kolejnym atutem kampanii AdWords jest możliwość precyzyjnego zaplanowania swojego budżetu. Nie ma tutaj mowy o nieprzewidzianych wydatkach. Istnieje możliwość ustalenia limitów dziennych dla danej kampanii reklamowej, a także limitu ogólnego. W każdej chwili dana reklama może zostać dezaktywowana lub ponownie włączona, a środki przekazane do reklam, które przynoszą największą konwersję.

AdWords nie stawia także ograniczeń minimalnych lub maksymalnych co do wysokości budżetu przeznaczonego na kampanię. Nawet przy stosunkowo niewielkim budżecie, dzięki odpowiedniemu dobraniu słów kluczowych (np. strategii “długiego ogona”), jest możliwe uzyskanie wysokiego odsetka kliknięć i konwersji.

Google Ads pozwala także na dokładne określenie stawki (lub jej maksimum), jaka może zostać pobrana za wyświetlanie konkretnej reklamy. Umożliwia to określenie progu, do którego dopuszcza się możliwość przelicytowania reklamy konkurencji, a powyżej którego jest to już zbyt mało opłacalne. Czasem uzyskanie pozycji drugiej, trzeciej lub dalszej w płatnych wynikach wyszukiwania Google jest wystarczające, a ponoszenie dodatkowych kosztów jest już nieracjonalne. Są to jednak wybory, które wymagają dokładnego śledzenia i analizy danych.

Analiza efektywności i bieżąca optymalizacja kampanii reklamowej

Możliwość szczegółowej i wszechstronnej analizy danych związanych z funkcjonowaniem kampanii AdWords, jest ich kolejnym atutem. Dzięki temu reklamodawca jest w stanie łatwo obliczyć koszt pozyskania pojedynczego klienta lub zrealizowania innego określonego wcześniej celu.

Pomaga to w określeniu opłacalności kampanii reklamowych.
W konsekwencji reklamodawca wie, które kampanie wymagają dalszej optymalizacji, a które już teraz przynoszą zysk.

Google Ads umożliwia także przeprowadzenie eksperymentów, czyli typowych testów A/B. Dzięki nim możliwe jest przygotowanie kilku wersji reklam, a następnie sprawdzenie, która z nich przyniosła większa konwersję. Czasem jedynie inne sformułowanie nagłówka pozwala zwiększyć konwersję o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent.

Łatwiejsze dotarcie do grupy docelowej

O skuteczności reklam AdWords przesądza fakt, że osoby wpisując w wyszukiwarkę dane słowo kluczowe, są już wstępnie zainteresowane wyszukiwanym tematem. W związku z tym, klikający reklamy z dużo większym prawdopodobieństwem wygenerują konwersję, niż gdyby znaleźli się na stronie internetowej reklamodawcy w sposób bardziej przypadkowy.

Podczas tworzenia kampanii w modelu display można określić także pożądane cechy demograficzne odbiorców, a nawet ich zainteresowania. Daje to duże możliwości na dotarcie do najbardziej zainteresowanych danym tematem grup odbiorców. Ponadto umożliwia także personalizację treści i formy reklam w zależności od grupy odbiorców.

Remarketing i inne przydatne narzędzia

Bardzo popularnym i skutecznym sposobem na zwiększenie współczynnika konwersji jest remarketing. Pozwala on na wyświetlanie określonych reklam tym z osób, które już wcześniej odwiedziły stronę internetową reklamodawcy. Pozwala to nakłonić je do powrotu i być może skłonienia do wygenerowania konwersji.

Przykładowo odwiedzający sklep z odkurzaczami przeglądał ofertę kilku produktów, ale ostatecznie nie zdecydował się na zakup. Dzięki remarketingowi sklep ten wyświetli mu reklamę tych produktów podczas przeglądania różnych witryn (korzystających z AdSense lub współpracujących z Google programów afiliacyjnych). Reklamy takie mają znacznie większą szansę na wygenerowanie sprzedaży, ponieważ w dużym stopniu trafiają do najlepszej grupy docelowej, jaką są osoby zainteresowane zakupem danego produktu.

Warto dodać, że Google Ads to także wiele przydatnych narzędzi, jak planer słów kluczowych, konto menedżera oraz możliwość łatwej integracji z Google Analytics. Jeszcze łatwiej zarządzać integracjami z poziomu Google Tag Menager. AdWords daje dostęp do wielu danych, które można wzajemnie zestawiać, łączyć w użyteczne raporty lub eksportować na użytek analizy w innych programach.